Committee

Patron

Prof. R.V. Raja Kumar
Director, IIT Bhubaneswar

General Chair

Dr. Rajendra Prasad Singh
Chairman, BoG, IIT Bhubaneswar
Former Chairman & Managing Director, Power Grid Corporation and Independent Director, Azure Power Global Ltd.



Organizing Chair

  • Dr. Srinivas Bhaskar Karanki
    Assistant Professor, SES
    IIT Bhubaneswar


Technical Advisory Committee

  1. Dr. Mukul Chandorkar, IIT Bombay
  2. Dr. G. Narayanan, IISc Bangalore
  3. Dr. N. Kumaresan, Nit Tiruchirappalli
  4. Dr. Srinivas Bhaskar Karanki

Publication Committee

  1. Dr. C N Bhende (Chair)
  2. Dr. S. R. Samantaray – Member
  3. Dr. Chandrasekhar P - Member

Sponsor & Fellowship Committee

  1. Dr. S. R. Samantaray - Chair
  2. Dr. Srinivas Bhaskar K - Member
  3. Dr. Chandrasekhar P – Member

Tutorial Committee

  1. Dr. Chandrasekhar P – Chair
  2. Dr. C N Bhende – Member
  3. Dr. Subhajyoti Mukherjee -Member

Registration Committee

  1. Dr. Dipankar De - Chair
  2. Dr. B Ramkumar – Member
  3. Dr. Anoop Thomas - Member

Hospitality Committee

  1. Dr. Srinivas Boppu - Chair
  2. Dr. Vijaya Sankar Rao P – Member
  3. Dr. Debapratim Ghosh – Member

Finance Committee

  1. Dr. Srinivas Bhaskar Karanki - Chair
  2. Dr. Manikandan – Member
  3. Dr. Debi Prosad Dogra - Member

Publicity Committee

  1. Dr. Chandrasekhar P – Chair
  2. Dr. Olive Ray- Member

Advisory Committee

  1. Kishore Chatterjee, IIT Bombay
  2. Bhim Singh, IIT Delhi
  3. B N Chaudhari, Sardar Patel College of Engineering
  4. G Narayanan, IISc, Bangalore
  5. Mukul C IIT Bombay
  6. H M Suryawanshi, VNIT Nagpur
  7. Krishna Vasudevan, IIT Madras
  8. Mainak Sengupta, IIEST, Shibpur
  9. Prof. Ashok Kumar Tripathy, IEEE Bhubaneswar Sub section
  10. Parthasarathi Sensarma, IIT Kanpur
  11. Renji V Chacko, CDAC, Trivandrum
  12. Mahesh Kumar Mishra, IIT Madras
  13. Chandan Chakraborty, IIT Kharagpur

Technical Committee

  1. Amit Kumar Jain, IIT Delhi
  2. Amod C Umarikar, IIT Indore
  3. Anil Kulkarni, IIT Bombay
  4. Arun Kumar Verma, MNIT Jaipur
  5. Arun Rahul S, IIT Palakkad
  6. B Arun Karuppaswamy, IIT Madras
  7. Chandan Kumar, IIT Guwahati
  8. K Ragavan, IIT Gandhinagar
  9. K Siva Kumar, IIT Hyderabad
  10. K Vijaya Kumar, IIITDM Kancheepuram
  11. Kaushik Basu, IISc, Bangalore
  12. K Vinoth Kumar, ABB, Chennai
  13. M RajanSingaravel, NIT Puducherry
  14. Ramkrishan Maheshwari, find out the affiliation (South Denmark University)
  15. Ranjan Kumar Behara, IIT Patna
  16. S Kumaravel, NIT Calicut
  17. S Thangavel, NIT Puducherry
  18. Srinivasa Rao Sandepudi, NIT Warangal
  19. Tanmoy Bhatacharya, IIT Kharagpur
  20. Thanga Raj Chelliah, IIT Roorkee
  21. Z V Lakaparampil, Amal Jyothi Engineering College
  22. Suman Maity IIT Kharagpur
  23. V. S. S. Pavan Kumar Hari, IIT Bombay
  24. Nagamani C, NIT Tiruchirappalli
  25. Harish S. Krishnamoorthy, University of Houston
  26. Siva Prasad J, ABB Sweden
  27. Soumitra Das, NIT Goa
  28. Himanshu J. Bahirat, IIT Bombay
  29. Dr. G.Saravana Ilango, NIT Tiruchirappalli
  30. Dr. Satish Naik, IIT Dharwad